آموزش وردپرس

روابط مناسب با کودک

شیوه ایجاد روابط مناسب با کودک و آموزش رفتار مطلوب

 

✴️ یکی از این شیوه ها صرف مدت زمانی خاص و پر محتوا با کودک است این شیوه برای تمام گروه های سنی کودکان بکار می رود .

✴️ مهم ترین چیزی که می توان به کودک خود بدهید مقداری از وقتتان است . ممکن است کسی یک هفته کامل را با کودک خود بگذراند اما هیچ زمان مفیدی و پرمحتوایی را به او اختصاص ندهد.

✴️ کودکان نیاز دارند احساس کنند بین آنان و والدینشان ” رابطه ای صمیمی و دوستانه” وجود دارد .

✴️ کلید برقراری ارتباط فردی با کودک آن است که والدین ” بطور دائم زمانی هـر چند کوتاه ” را صرف انجام دادن اموری نمایند که کودک دوست دارد ، مثلا شاید فرزندتان پس از بازگشت از کودکستان بی تاب است تا درباره بازدیدی که همراه دوستانش از باغ وحش داشته با شما صحبت کند . این درست همان زمانی است که باید توجه تمام و کمال به کودک نشان دهید . زمان کوتاه ولی مکرری که با کودک خود صرف می کنید بهتر از مدت زمان های طولانی تری است که به ندرت اتفاق می افند .

✴️ در مورد کودکان بزرگ تَر دسترسی به والدین همچنان حائز اهمیت است . کودکان در سنین دبستانی نسبت به کودکان نوپا و پیش دبستانی نیاز کمتری به توجه والدین دارند .

✅ توجه : والدین در صورت نیاز کودکان باید در دسترس باشند در غیر این صورت نمی تواند نقش فردی چاره اندیش را در زندگی آن ها ایفا کنند .

🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃🌺🍃
✴️آگاه کردن کودک از رفتار مطلوب این شیوه برای تمام گروه های  سنی کودکان بکار می رود .

✴️این مهارت مهم در واقع توجه یا بازخورد مثبتی است که والدین نسبت به رفتار خوب کودک از خود نشان می دهند .

✴️ توجه ممکن است محرکی بسیار قوی باشد .

✴️ زمانی که کودک کاری انجام می دهد که مورد پسند شما ست . باید بفهمد که به ارزش کار او پی برده اید و رفتارش را ارج می نهید .

✴️ توجه شما به رفتار مطلوب و خوب کودک  باعث تکرار بیشتر آن می شود . توجه مثبت  را می توان به شیوه های مختلفی نشان داد از جمله :
👇👇👇👇👇

🔹إظهار نظر کردن درباره عمل کودک
🔹نوازش کردن ، لبخند زدن، چشمک زدن و در آغوش گرفتن کودک .
🔹با دقت نگاه کردن کودک در هنگام بازی .
🔹رفتار کودک را توصیف کنید نه خود او را

✴️ با تمام این اعمال به کودک  خود بفهمانید که به او اهمیت می دهید و علاقمند هستید و  او را تایید می کنید .  در ضمن با  ارائه الگو درست و مناسب ، نحوه ارتباط برقرار کردن مثبت با دیگران
را به کودک خود یاد دهید .

🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃

✴️ از توجه غیر کلامی استفاده کنید . برای همه گروه های سنی کودکان کاربرد دارد.

👈توجه مثبت ممکن است فراتر از کلام باشد . نشتن یا ایستادن در کنار کودک ، نوازش کردن او ، لبخند زدن ، یا فقط برای مدت کوتاه در بازی او شرکت کردن همه بیانگر احساسات و علاقه شماست و نشان  می دهد شما از آنچه می گذرد راضی و خشنود هستید .

🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃

‍👧شیوه های ایجاد روابط مناسب با کودکان  و آموزش رفتار مطلوب ( بخش چهارم)
✴️احساسات خوب و مثبت خود را تقسیم کنید

👈 هنگامی که کودک را مود تحسین قرار می دهید از عبارت هایی که با کلمه  ” من ” شروع می شود استفاده کنید ، مثل ” من واقعا خوشحالم که امروز موقع خرید همراهم بودی ” این گونه عبارت ها این حس را در کودک به وجود می آورد که رفتار او تأثیر مثبتی بر شما داشته است . یا ” من واقعا فکر می کنم این کار خیلی بزرگی بوده که توانسته ای سطح نمره های ریاضی این ترمت را بالا  ببری . آفرین ” ” من واقعا از تو ممنونم ، چون بدون این که ازت بخوام در شستن  ظرف ها کمکم کردی ”

🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃

همچنین ببینید

تماشای تلویزیزن زیر دو سال ممنوع

خطرات مشاهده تلویزیون در کودکان زیر دو سال

در این جا در مورد بعضی از خظرات مشاهده تلویزیون برای کودکان زیر دو سال صحبت میشود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 3 =