آموزش وردپرس

آموزش مسائل جنسی به کودکان(سوء استفاده جنسی)

آموزش مسائل جنسی به کودکان

سوء استفاده جنسی

آموزش مسائل جنسی به کودکان

والدین باید حتماً درخصوص استفاده جنسی و پیش گیری از آن با فرزندان خود صحبت کنند. برای این کار باید بچه‌ها را از امکان سوء استفاده‌ی جنسی آگاه ساخت. و در عین حال از پدید آمدن ترس‌ها و نگرانی‌های بی‌مورد در آنها جلوگیری کرد.
✅بچه‌هایی که برای جسم خود ارزش و احترام قائلند و خانواده را محل امنی برای بازگویی مشکلات خود قلمداد می‌کنند، کمتر در خطر سوء استفاده قرار می‌گیرند.
✅برای این که این امنیت را در کودک خود ایجاد کنید باید دائماً یادآوری کنید که محل صحبت کردن درباره‌ی مسائل خصوصی، محیط امن خانه و نزد والدین است و این صحبت‌های خصوصی را نباید با دیگران در میان گذارد.
✅بهترین موقع برای مطرح کردن موضوع سوءاستفاده جنسی، هنگام حمام کردن بچه‌هاست.
بهتر است در خصوص مسائل جنسی به کودکان نگوییم چه چیز خوب است و چه چیز بد. مثلاً اگر به دختر کوچکمان بگوییم که اگر کسی به پستان تو دست بزند بد است، ممکن است این مفهوم را تا بزرگسالی در ذهن خود حفظ کند که پیامدهای ناخوشایندی خواهد داشت.
نکات زیر را برای کودک خود در حمام بازگو کنید:
❇️به به چقدر تمیز شدی. چه بدن سالمی داری؟
❇️ولی باید یادت باشه که بدن تو خصوصی است و کسی نباید از تو بخواهد که به قسمت های خصوصی بدن تو نگاه کند یا به آنها دست بزند. (بجز پدر، مادر و دکتر)
❇️قسمت‌های خصوصی بدن تو شامل: اندام تناسلی (عضو جنسی)، باسن و پستان های توست درست همان قسمتی که با مایو می‌پوشانی و یا در مورد پسرها : آلت مردانه ، بیضه ها ، باسن
✅برای این که کودک شما نسبت به جسم خود احساس خوشایندی داشته باشد، فراموش نکنید که برای حدومرز آنها احترام قائل شوید.
❌هرگز به میل خودتان اصرار نکنید که فرزندتان با کسی صحبت کند و به آنها دستور ندهید که خاله را ببوسند و هنگامی که تمایل ندارند به زور آن را در آغوش نکشید. اگر قدرت خود را به بچه‌ها اعمال کنید، به آنها پیامی متناقص می‌دهید. یعنی از سویی از آنها می‌خواهید که اجازه ندهند کسی به بدنشان دست بزند و از طرفی آنها را مجبور می‌کنید مطابق خواست شما به دیگران صحبت کنند.

✍مینو پورآوری، دانشجوی دکتری مشاوره
برگرفته از کتاب پدر مادر جنسیت من چیست؟

 

مهد کودک نیکا ساوه

همچنین ببینید

پیامدهای منفی نا آگاهی جنسی در کودکان

پیامدهای منفی نا آگاهی جنسی در کودکان

پیامدهای منفی نا آگاهی جنسی در کودکان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پانزده =